Bia bed-cup

Sedan många år tillbaka arrangerar Valdemarsviks Brukshundklubb Bia bed-cup i början av hösten. Tävlingarna pågår i flera dagar och innehåller flera olika hundsporter. Första pris i alla klasser är en bia-bädd som sponsras av Valdemarsviksföretaget Bia bed AB.

Här kan du läsa historien om Bia-bädden samt se alla deras modeller av hundbäddar.


Vinnare rallylydnad

2021
NybörjarklassRonja Rosenquist och hunden Beauty Of Fire Naomi, Svenska Faraohund och Cirneco dell’Etnaklubben,
98p
FortsättningsklassLotta Ek och hunden Drefvikens April Showers, Norrköpings BHK, 100p
Avancerad klassCamilla Rehn och hunden Lykkelycka´s Flash, Söderköpings BK, 84p
MästarklassJenny Lager och hunden Icefyre Ylvas Epiny, SSRK, 95p
2019
nybörjarklassJeanette Johansson och hunden Kyra,
Södertälje BK, 94p
fortsättningsklassFelicia Samuelsson och hunden Sheepchaser´s Imma, Vimmerby BHK, 100p
avancerad klassSofie Uppman-Bruce och hunden Ekkällans Cheek To Cheek, Linköpings BK, 95p
mästarklassMarie Olsson och hunden Krydds Chili,
Valdemarsviks BHK, 100p
2018
nybörjarklassUlrika Brobeck och hunden West Coast Tollers Artemis, Norrköpings BHK, 98p
fortsättningsklassJessica Holmström och hunden Tjustpärlans Beauty In Skylight, Åtvidabergs Hundklubb, 97p
avancerad klassJessica Holmström och hunden Tjustpärlans Night Surprice, Åtvidabergs Hundklubb, 92p
mästarklassGisela Andersson och hunden Aqualines Marchello, Söderköpings BK, 96p
2017
nybörjarklassFelicia Boehme-Stock och hunden Joydog´s Dizzy Miss Lizzy In White, Östergötlands Kennelklubb, 97p
fortsättningsklassGunilla Glimhed och hunden Dreams In Red Yes Of Course, Norrköpings BHK, 97p
avancerad klassSofia Svensson och hunden Zorro, Söderköpings BK, 93p
mästarklassMargareta Åhs och hunden Working Beauty´s Excellent Energy, Motala Brukshundklubb, 100p
2016
nybörjarklassTina Rosberg och hunden Vallhunden Little-joe, Mälarö BK, 98p
fortsättningsklassMaria Jonsson och hunden Delawere Aline Duran, Norrköpings BHK, 87p
avancerad klassOlivia Johansson och hunden Ludde, Norrköpings Hundungdom, 81p
mästarklass AMarie Olsson och hunden Krydds Chili, Valdemarsvik BHK, 100p
mästarklass BRolf Hägne och hunden Hnoss Xlnt Desire, Mälarö BK, 100p
2015
nybörjarklassIsabelle Fjällrot och hunden Working Beauty´s Great Dream, Norrköpings BHK, 100p
fortsättningsklassAnn-Cathrine Stahre och hunden Rödkrokens Everybody´s Hero, Katrineholms BK, 93p
avanceradklassLinnea Löfman och hunden Obery´s Dainty Girl, Söderköpings BK, 86p
mästarklassZandra Elmner och hunden Svea, Eksjö BK, 97p
2014
nybörjarklassAnna Bayard och hunden Sally, Norrköpings BHK, 98p
fortsättningsklassLotta Lans och hunden Ekkällans Minette, Linköpings BK, 99p
avancerad klassSusanne Kjellberg och hunden Fagayas Chili Von Qancan, Linköpings BK, 89p
mästarklassCattis Steen och hunden Thinice Ceres Mischa, Norrköpings BHK, 100p
2013
nybörjarklassPernilla Lindberg och hunden Trälebo Brimo, Söderköpings BK, 98p
fortsättningsklassAnnika Adolfsson och hunden Boholdt Yellow Bird, Västerviks BK, 90p
avancerad klassJenny Enåkander och hunden Whyalla´s Garay, Motala Brukshundklubb, 87p
mästarklassCattis Steen och hunden Thinice Ceres Mischa, Söderköpings BK, 97p
2012
nybörjarklass ASandra Kagevik och hunden Höstglädjens Dreamline, Linköpings BK, 100p
nybörjarklass BSandra Kagevik och hunden Höstglädjens Dreamline, Linköpings BK, 100p
fortsättningsklassEwa Bergling Petersson och hunden Adius Nästa, Motala Brukshundklubb, 100p
avancerad klassAnnelie Frejås och hunden Virvlans Barking Billy, Söderköpings BK, 90p
2011
nybörjarklassCattis Steen och hunden Honey Creek´s Let´s Go Pepsi, Söderköpings BK, 100p

Elisabeth Karlsson och hunden Missnutt´s Crystal Mano, Finspång BHK, 100p

Cattis Steen och hunden Thinice Ceres Mischa, Söderköpings BK, 100p

Annalena Eriksson och hunden Bennaz´ Aa-ahrmaz Vhi-csa, Valdemarsvik BHK, 100p
fortsättningsklassEva Jarlö och hunden Russellcard´s Ray, Norrköpings BHK, 97p

Vinnare lydnad

2021
Lydnad startklassMadelene Nyman och hunden Blackneck´s C´qriga, Finspång BHK, 191p (uppflyttningsresultat)
Lydnadsklass 1Linda Anderpalm och hunden Tonedo´s Suprize Yossie, Vadstena BK, 240.5p (2:a pris)
Lydnadsklass 2Anette Luoma-Äijö och hunden Borderbroke´s Laddie, Finspång BHK, 189.5p (0-pris)
Lydnadsklass 3Ingela Karlsson och hunden Östanvindens Strösocker, Söderköpings BK, 287.5p (1:a pris)
2019
Lydnad startklassJenny Wetterholm och hunden Andreelunds Elsa, Söderköpings BK, 165p (uppflyttningsresultat)
Lydnadsklass 1Cari Hansson och hunden Blue Alert´s No Regrets, Söderköpings BK, 290p (1:a pris)
Lydnadsklass 2Anna Karlsson och hunden Tamoras Felix, Linköpings BK, 247p (2:a pris)
Lydnadsklass 3Marika Söreskog och hunden Nice Of You To Come Bye Ready For L, Mjölby BHK, 282.5p (1:a pris)
2018
Lydnad startklassSusanne Lindgren och hunden Clurus Clura, Norrköpings BHK, 185p (uppflyttningsresultat)
Lydnadsklass 1Karolina Brandt och hunden Kuteminna From Doggone Borders, Vadstena BK, 175.5p (0-pris)
Lydnadsklass 2Sofia Svensson och hunden Zorro, Söderköpings BK, 223.5p (3:e pris)
Lydnadsklass 3Ingela Karlsson och hunden Skogsvallarens Rimfrost, Söderköpings BK, 256.5p (1:a pris)
2017
Lydnad startklassMaria Johansson och hunden Korpklons Duchesse, Njudungs BK, 158.5p (godkänd)
Lydnadsklass 1Sofia Svensson och hunden Zorro,
Söderköpings BK, 287.5p (1:a pris)
Lydnadsklass 2Eva Bergström och hunden Alfabrukets Härja, Valdemarsvik BHK, 278p (1:a pris)
Lydnadsklass 3Josefine Bergholm och hunden Lerkulan Riviga Vera, Norrköpings BHK, 301.5p (1:a pris)
2016
Lydnadsklass 1 Ingela Karlsson och hunden Östanvindens Strösocker, Söderköpings BK, 187.5p (1:a pris)
Lydnadsklass 2Ewa Bergling Petersson och hunden Tonedo´s Powerfull Dimma, Motala Brukshundklubb, 166.5p (1:a pris)
Lydnadsklass 3Tina Rosberg och hunden Fia-Friends Var E-Vargen, Mälarö BK, 283.5p (1:a pris)
Lydnadsklass ElitTina Rosberg och hunden Vallhunden Little-joe, Mälarö BK, 272.5p (1:a pris)
2015
Lydnadsklass 1Isabelle Fjällrot och hunden
Working Beauty´s Great Dream, Norrköpings BHK, 178p (1:a pris)
Lydnadsklass 2Eva Bergström och hunden Alfabrukets Härja, Valdemarsvik BHK, 185p (1:a pris)
Lydnadsklass 3Isabelle Fjällrot och hunden Heimarkens Under The Moon Of Love, Norrköpings BHK,
229.5p (2:a pris)
Lydnadsklass ElitMarie Olsson och hunden Krydds Chili, Valdemarsvik BHK, 187.5p (0-pris)
2014
Lydnadsklass 1Johanna Nilsson och hunden Go Solid´s , Akleia, Valdemarsvik BHK, 177p (1:a pris)
Lydnadsklass 2Marie Olsson och hunden Junitrollets Alladin,
Valdemarsvik BHK, 155.5p (2:a pris)
Lydnadsklass 3Marie Olsson och hunden Krydds Chili, Valdemarsvik BHK, 265p (1:a pris)
Lydnadsklass ElitLizette Olausson och hunden Revalill´s Gast, Katrineholms BK, 300p (1:a pris)